Utkuiçi

Günümüzde bilgi teknolojileri sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte siber güvenlik alanında yatırımlar büyük ölçüde artmıştır. Kurumlarımızın siber tehditlerden ne kadar etkilenebileceğini doğru belirlemek için zafiyet yönetimi, sızma testleri ve çeşitli analizler yapılmaktadır. Zafiyet yönetim araçlarından sektör lideri olan Tenable Nessus ile kurum ağına yeni katılan IP adresi, yeni açılan bir port, exploit edilebilir zafiyetler belirlenebilmektedir ve bu işlemlerin otomatik belirlenmesi için Tenable Nessus ile entegre çalışabilecek bir python uygulaması geliştirilmiştir.
Utkuiçi adı verilen araç Türk Mitolojisinde “kurbanı Ülgen’e ileten ruh”tur.
Utkuiçi ile kurum/kuruluş ağına yeni katılan IP adresinin tespit edilmesi sağlanarak bu bilginin SIEM’e otomatik iletilmesi sağlanmıştır.

Resim1


Yeni bir IP adresinin tam olarak tespit edilebilmesi için Nessus tarama adında “Host Discovery” kelime öbeğinin geçip geçmediği kontrol edilmiş ve canlı olan IP adresleri zaman damgası ile veritabanına kaydedilmiş, fark IP adresi ise SIEM’e gönderilmiştir. Hosts tablosunun içeriği aşağıdaki şekildedir:

Resim2

Kurumda bir IP adresi envanterden çıktığı zaman veya sistem kapatıldığı zaman ipSil.py kodu ile veritabanından IP adresi silinebilmektedir.

Resim3

Nessus tarafından yapılan port taramalarını kontrol ederek port-IP-zaman damgası bilgisi veritabanına kaydedilmekte, yeni açılan bir servisin veritabanı üzerinden tespit ederek “Yeni Port:”port-IP-zaman damgası şeklinde SIEM’e veriyi iletmektedir.

Portlar tablosunun içeriği aşağıdaki şekildedir:

Resim4

SIEM tarafından gözlemlenen sonuç aşağıdaki şekildedir:

Resim5

Kurumda bulunan bir servis kapatıldığı zaman veritabanından aşağıdaki şekilde bilgi silinebilmektedir:

Resim6

Kurum ve kuruluşlarda yapılan zafiyet taramalarında çıkan bulgularda öncelikli olarak istismar edilebilir zafiyetlerin kapatılması gerekmektedir. Utkuiçi aynı zamanda kurumlarda bulunan metasploit ile istismar edilebilen zafiyetleri veritabanına kaydederek sistemler üzerinde farklı bir istismar edilebilen zafiyet bulduğu zaman SIEM’e bu bilgiyi iletmektedir.
Not: İstismar edilebilir zafiyetlerin net bir şekilde belirlenebilmesi için domain admin kullanıcısı ile istemci ve sunucular zafiyet taramasına tabi tutulması önerilmektedir.
SIEM tarafında gözlemlenen istismar edilebilir zafiyetler:

Resim7

Kaynak : https://siberbulten.com/makale-analiz/ya-robotunuz-kisisel-verilerinize-sadik-kalmazsa/